- Průvodci výběrem
- Malé spotřebiče
- Jak vybírat ventilátory?
Jak vybírat ventilátory?
Úvodem
V parných letních dnech nebo ve vydýchané kanceláři hledáme způsob jak se zchladit a snadněji dýchat. Ventilátory jsou pak rychlým a cenově dostupným řešením. Na co si ale dát při koupi pozor? Na jaké parametry se zaměřit?
Jak velký ventilátor?
Tady je rada jednoduchá – čím větší místnost a čím více lidí, tím větší ventilvětrákátor. Pokud potřebujete rozproudit vzduch v malé místnosti nebo ve svém osobním prostoru v kanceláři, stačí stolní ventilátor s vrtulí okolo průměru 25 cm. Stojanové ventilátory s průměrem vrtule 40 cm a více se hodí do větších prostor.
Často se setkáte také se sloupovými ventilátory, které jsou designově zajímavé a prostorově úsporné, ale oproti těm stojanovým nabízejí nižší výkon a horší variabilitu v nastavení směru proudění vzduchu.
Podlahové ventilátory jsou ze všech tady popsaných nejvýkonnější a hodí se proto do velkých místností. U nich je ale pro využití jejich schopností třeba namířit proud vzduchu proti stropu nebo stěně.
Mezi ventilátory můžeme taky zařadit USB větráčky, které jsou napájeny USB portem počítače nebo notebooku. Jsou velice levné, jde ale opravdu o krajní řešení - jejich výkon je nízký.
Zvláštní kategorií pak jsou ventilátory značky Dyson, které využívají originální bezvrtulovou technologii a moderní, velice zajímavý design, nicméně z cenového hlediska patří mezi luxusní spotřebiče.
Bezpečnost ventilátorů
Pokud se v okolí ventilátorů pohybují děti nebo domácí zvířata, vybírejte opravdu pečlivě. Pohyblivé části by měly být opatřeny kryty a mřížkami, kterými neprojde dětský prstík nebo kočičí tlapka.
Také si všímejte stability ventilátoru. Stojanové větráky jsou teleskopické s nastavitelnou výškou a v krajních polohách by se mohly kácet.
Komfort užívání
Pokud u větráku usínáte nebo pracujete, určitě je důležitým hlediskem hlučnost. Větráky do 40 dB jsou tiché, jako únosné bychom mohli ohodnotit ty do 50 dB.
Prakticky všechny větráky mají možnost nastavit 2 – 3 rychlosti otáčení vrtule, lze nastavit sklon, u oscilující hlavy větráku se nabízí možností její aretace do jednoho směru. Dražší větráky pak nabízejí vychytávky jako časovače pro vypnutí, dálkové ovládání nebo speciální mody oscilace větráku pro navození pocitu přirozeného proudění vzduchu.