- Průvodci výběrem
- Tablety, telefony
- Jak vybírat smartphony?
Jak vybírat smartphony?
Úvodem
Máte v plánu zakoupení nového chytrého telefonu, tzv. smartphonu, ale nevíte, pro který se rozhodnout a který vyhoví vašim potřebám? Nechcete investovat do drahých modelů a zároveň se obáváte, že levnější modely nebudou dostatečně výkonné, případně že jim budou chybět základní funkce?
Pak Vám může pomoci průvodce výběrem smartphonů, který vám snad napoví, jaký telefon s jakým operačním systémem bude právě pro vás ten pravý.
Z čeho vybírat?
Android smartphony
Android telefony lze jednoznačně doporučit všem skupinám uživatelů. Zařízení s tímto systémem disponují vynikajícím poměrem mezi cenou a užitnou hodnotou. Uživatelům přinesou mnoho multimediální zábavy a rozsáhlé možnosti nastavování a přizpůsobování systému k obrazu svému.
- Nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení
- Velký výběr aplikací jak placených, tak zdarma
- Mnoho variant přizpůsobení si prostředí tabletu
- Výběr z mnoha značek a typů
- Provázanost se službami Google
- Široká nabídka příslušenství pro Android
- Obtížnější ovládání systému
- Problém s plynulostí na slabším hardware
- Méně přehledný správce úloh a souborů
- Slabší podpora formou aktualizací
Smartphony s iOS
Telefony s iOS jsou díky uživatelské přívětivosti vhodné i pro úplné začátečníky. Používány jsou však i profesionály, kteří již nějaké Apple zařízení vlastní a využívají dokonalého vzájemného provázání, které iOS umožňuje. Největší nevýhodou této platformy je vysoká cena zařízení a uzavřenost systému.
- Dobře odladěný systém iOS
- Množství dostupných aplikací
- Kvalitní dílenské zpracování
- Vynikající provázanost produktů Apple
- Jednoduchá obsluha zařízení s iOS
- Omezené možnosti uživatelského přizpůsobení
- Synchronizace obsahu zařízení s počítačem pouze přes iTunes
- Nemožnost rozšíření uživatelské paměti kartami
- Absence standardních konektorů
- Vyšší cena
Windows Phone
Smartphony Windows Phone jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Systém je dobře odladěn a i na levných zařízeních je velmi svižný. Výkonové rozdíly mezi levnějšími a dražšími zařízeními nejsou při práci v systému příliš patrné. Rozdíly je možno pozorovat jen u spouštění náročnějších aplikací či her.
- Rychlost všech Windows Phone zařízení
- Provázanost služeb a zařízení Microsoft
- Kvalitní zpracování
- Menší počet aplikací
- Omezenější možnosti přizpůsobení
Na jaké parametry se zaměřit?
Chytrý telefon lze pořídit již od pár tisíc korun. Je však potřeba myslet na to, že levná zařízení nezvládnou náročnější aplikace či hry a nejsou tak rychlá, jako dražší zařízení, toto pravidlo platí především pro smartphony s OS Android.
Stejně jako u jiných produktů i zde dostanete za více peněz lepší výbavu v podobě lepší konektivity, vyššího výkonu, kvalitnějšího displeje či hodnotnějších materiálů. Za základní parametry smartphonů, určujících výkon a komfort používání lze označit: frekvenci a počet jader procesoru, velikost RAM paměti, velikost úložiště, displej, komunikaci a rozhraní.
Procesor
Procesor je srdcem telefonů, řídící veškeré probíhající procesy. Především jeho frekvence, počet jader a celková optimalizace s operačním systémem určuje, jak rychle bude telefon spouštět aplikace a zpracovávat zadané úlohy.
Smartphony vybavené iOS, tedy iPhone 5S a 5C jsou stejně jako zařízení s Windows Phone skvěle optimalizovány. Jelikož Apple vyrábí pouze dvě výkonově téměř shodné varianty, u obou platí, že jsou velmi svižná a poradí si s jakoukoli náročnou hrou či aplikací.
Paměť RAM
Telefon disponuje dvěma typy paměti. Ta, která je určena pro běh operačního systému a obsluhu spuštěných aplikací, je označována jako paměť RAM. Tento typ paměti není možné v telefon rozšířit.
Každý operační systém má jiné požadavky na minimální velikost RAM paměti. Například systém Android požaduje minimálně 1GB RAM paměti. Pokud je paměti nedostatek, projeví se to převážně výstražnou hláškou, či samovolným vypnutím zařízení. V případě telefonu se systémem iOS či Windows Phone na problémy s nedostatkem paměti prakticky nenarazíte, díky skvěle odladěným operačním systémům.
Velikost úložiště
Dalším typem paměti je interní úložiště, které slouží pro ukládání instalovaných aplikací, her, uživatelských dat (dokumenty, videa, fotografie, atd.) a samotného operačního systému. Tablet s nainstalovanými Windows 8 nebo Windows 8 Pro se velmi blíží plnohodnotné náhradě notebooku. Kombinace dotykového rozhraní, aplikací z Windows Store a možnosti instalace a používání klasických programů jako na běžných Windows, dělá z těchto zařízení ultimátní pracovní nástroj s vysokou pracovní efektivitou.
Z tohoto důvodu je určitá část paměti obsazená již po koupi zařízení a při rozhodování o velikosti úložiště je potřeba tento fakt brát v potaz. Velikost úložiště lze často rozšířit pomocí micro SDHC karet u všech operačních systémů vyjma iOS.
Displej
Pokud preferujete telefon s nízkou váhou a rozumnými rozměry, je lepší zvolit malý 3,8" až 4,5" telefon. Naopak pro časté sledování filmů, hraní her je vhodnější větší displej od 4,5" a větší.
Aktuálně se u smartphonů dělí na TFT, AMOLED a IPS. TFT se vyznačuje lepší čitelností na slunci, lepším podáním bílé a věrnějším podáním barev. Největším záporem je pak vyšší energetická náročnost. AMOLED má naopak lepší podání černé, živější barvy. IPS displej je vyváženou kombinací obou předchozích technologií, mají věrné podání barev, vysoký jas, široké pozorovací úhly i solidní černou.
V souvislosti s neustálým zvětšováním displejů se stále zvyšuje jejich rozlišení. Rozlišení displeje se udává v počtu pixelů v horizontálním × vertikálním měřítku. Čím vyšší je rozlišení, tím je displej jemnější. Jinými slovy, vyšší rozlišení = vyšší kvalita obrazu.
Komunikace a rozhraní
Dnes jsou již všechny telefony vybaveny Wi-Fi, díky které se lze snadno připojit například k domácí síti a tak rychle surfovat na internetu, či sdílet média s jinými zařízeními v síti.
Kromě tradičního bezdrátového spojení Bluetooth, které umožňuje spojit se jinými zařízeními a přenášet například data a zvuk, se postupně rozšiřuje technologie pro bezkontaktní komunikaci mezi zařízeními, tzv. NFC.
Technologie funguje na vzdálenost jednotek centimetrů a nejčastěji se používá pro přenos souborů, platby v některých obchodech, identifikaci či párování zařízení.